کفش ملی 11 هزار کارگر داشت

علیمحمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ در گفتوگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، در خصوص قدیمی ترین ساختمان کفش ملی ، گفت: شهرداری اقدامات اولیه این ساختمان را انجام داده است، اما مالک هنوز اقدامی انجام نداده است. سهم وملی در بازار دوم بورس بوده و در گروه دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش قرار دارد. به گزارش گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو اداره برند و ارتباطات گروه صنعتی ملی، سید محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، در بازدید از مجموعه گروه صنعتی ملی با تاکید بر اینکه کفش ملی اولین مجموعه اقتصادی است که وی در دوران نمایندگی ملت برای بازدید انتخاب کرده است، درباره دلایل این انتخاب گفت: بعضی نمادها در افکار عمومی مردم ایران جایگاه ویژهای دارند و قطعا یکی از این نمادها که به عنوان یک سمبل و نوستالژی قوی شناخته میشود، کفش ملی است. با توسعه بازار و شروع صادرات موفق گروه صنعتی ملی در سال ۱۳۴۵، ایروانی تصمیم گرفت تا دست به تغییرات بزرگتر بزند و در کنار تولید کفش به تولید جوراب (شرکت جوراب فالکه)، کفش ایمنی، صنعتی و نظامی (شرکت کفش صنعتی) نیز مشغول شود.

ایروانی بعد از آغاز به کارِ کارخانه، با خرید ماشیندوخت، از پارچههای ایرانی استفاده کرد و کارخانهای به نام ولکو نیز حاضر به سرمایهگذاری و آوردن فناوری به ایران شد. جالب است بدانید که رحیم ایروانی در سال 1343 شرکتی به نام شرکت کانون مشاوره اقتصادی را به منظور تربیت و پرورش 22 کودک دو ماهه تا دو ساله تأسیس کرد تا در آینده این کودکان از مدیران بنگاههای صنعتی او بشوند. در بدبینانه ترین تخمین ها، ارزش فروشگاه های کفش ملی، بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان می باشد. به گزارش خبرگزاری موج قم، علیرضا میثاقی شرکت شهرک های صنعتی استان قم هدف از ایجاد ارتباط و برگزاری جلسه رئیس خانه صنعت و معدن و انجمن کفش قم و تعدادی از فعالان خوشه کفش قم با مدیرعامل کفش ملی را کمک به رونق فروشگاه های کفش ملی و استفاده از ظرفیت کفش قم برای توسعه بازار محصولات کفش ملی و این برند خوشنام را سرمایه ملی دانست و افزود: با توجه به کیفیت و قیمت مناسب، وجود واحدهای قالبسازی، تامین مواد اولیه و زنجیره کامل تولید، استان قم در صنعت کفش رشد چشمگیری داشته و مشکلی از نظر فروش محصولات ندارد و این توان تولیدی می تواند توسط کفش ملی نیز بکارگیری شود.

همچنین تلاش می کنیم تعداد واحدهای تولیدی که محصول عرضه می کنند را نیز گسترش دهیم و استان قم هم می تواند به این موضوع کمک نماید. او به همین ترتیب خیامی را برای وارد کردن صنعت خودروسازی به ایران چند بار به آلمان و انگلستان فرستاد تا در نهایت، کارخانه ایران ناسیونال را که به ایران خودروی فعلی تبدیل شده است، با سرمایه 2 میلیون تومانی خیامی و وامی که نیازمند از دولت در اختیارش گذاشت، به راه انداخت. اگر به کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج (ورودی سازه گستر سایپا) بروید، ابرکارخانه ای را مشاهده می کنید که یادگار صنعت قبل از انقلاب است .. دومین دارایی بزرگ کفش ملی، کارخانه آن است که در زمینی به مساحت چهارصد و ده هزار متر مربع، قرار گرفته و بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری دارد.

ایروانی کارش را تنها با35 نفر کارگر آغاز کرد. بازنشستگان و فعالان رسانه ای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده است که کارخانه ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید کشور نقش بسزایی داشت، الان به گونه ای شده است که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند؛ در صورتی که با نشان تجاری (برند) مشهور این شرکت می توانست در حوزه بین الملل دارای شعبات متعدد باشد. بازنشستگان و فعالان رسانهای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده است که کارخانهای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید کشور نقش بسزایی داشت، الان بگونهای شده است که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند. کفش ملی در آن زمان به بیش از ۱۴ کشور صادر میشد.