کفش ملی 11 هزار کارگر داشت

بهمن ایروانی همیشه بر سازگاری محصولاتش با محیط زیست تأکید داشت و برای ارتقا و بهبود آن کوشید، اما هیچگاه نتوانست موفقیتهای پدر را تجربه کند. محمدرحیم متقی ایروانی در 21 بهمن سال 1299 در محله مشیر شیراز به دنیا آمد. در شهریور 1325 به نیویورک رفت و در دانشگاه مریلند در مقطع دکترا ثبتنام کرد اما به دلیل طولانی بودن زمان تحصیل در این مقطع، آن را رها کرد و به ایران برگشت. سیستم اداره شرکت به این شکل بود که هر یک از اعضای هیاتمدیره در راس یک گروه از کارخانجات بود. در سال 1334 به منظور توسعه فعالیتهای خود، زمینی به مساحت 700 متر در مهرآباد تهران خریداری کرد و قرارداد تولید کفش را با شراکت لیبشه آمریکایی، از فعالان کارخانه کفش ولکو منعقد کرد. در سال ۱۳۲۱ با قبولی در رشته حقوق در دانشگاه تهران به تهران آمده و حقوق را نزد اساتید بزرگ آن زمان آموخت.

رحیم علاوه بر تولید کفش به تاسیس کارخانههایی در زمینه تولید زیره کفش لاستیکی PVC، تولید آستر و بند کفش، تولید جوراب، تولید مقوا و کارتن، ماشینسازی و تولید تسمه در 600 اندازه برای صنعت، کشاورزی و خودرو و تولید انواع دستکش و دیگر ابزارهای لازم برای صنعت کفش اقدام کرد. رحیم تحصیلات ابتدایی را در مدرسه باقریه شیراز گذراند و در سال 1313 برای یادگیری زبان انگلیسی به کالج انگلیسیها در اصفهان رفت. گروه صنعتی ملی که در گذشتهای نه چندان دور بزرگترین تولیدکننده کفش در ایران بود در سالهای نخست انقلاب به سازمان تامین اجتماعی سپرده شد و در سال ۱۳۸۳ به عنوان بدهی دولت به سازمان بازنشستگی داده شد. ۳۰سال پس از آنکه کارخانه کفش ملی با استناد به قانون مصوب شورای انقلاب مصادره شد، هنوز تابلوهای زرد رنگ فروشگاههای آن در تهران و برخی شهرستانها یادآور وجود کارخانهای بزرگ است که ایرانیان میانسال آن را به خوبی در ذهن دارند.

با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است. روز اولی که به جلسه شش نفره هیاتمدیره جدید رفتم، از آنها پرسیدم ما باید چکار کنیم؟ مثلا گروه چرمسازی هفت کارخانه داشت که هر کدام یک هیاتمدیره داشتند و رییس هیاتمدیره تمام آنها کسی بود که در راس گروه چرمسازی و عضو هیاتمدیره اصلی شرکت بود. مسائل سیاسی کشور هم به آن اضافه میشد، در نتیجه شرکت با تنش بسیاری روبهرو بود. صالحی می گوید در کنار فعالیت های ورزشی قصد دارند به نمایندگان مجلس هم کفش ملی بدهند. انبارها خالی بود و کارگران بیکار کنار دیوار مینشستند. میپرداخت. محمدرحیم فرزند ارشد خانواده بود و مادر را در سن ششسالگی از دست داد و عبدالرحمن عموی رحیم که فرزندی نداشت سرپرستی محمدرحیم و برادرش محمدکریم را بر عهده گرفت.

به خاطر هیچ کدام از این تاخیرها و نبودنها ناراحت نیستم اما وقتی که به این فکر میکنم از من خواست تا ملاقاتی با رییس دولت اصلاحات داشته باشد و من دست دست کردم و نشد که این ملاقات صورت گیرد، دلم بسیار میگیرد. همچنین پاساژ استاندارد که شامل مغازه و سینما بود را با طراحی به روز در خیابان زند شیراز احداث کرد. لازم به ذکر است مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، گزارش کمیسیون متبوعش در خصوص تحقیق و تفحص از هلدینگ آتیه صبا را به شرح زیر قرائت کرد. محمدرحیم متقی بعد از گرفتن پروانه وکالت مدتی به وکالت مشغول شد و مدتی نیز در بانک به کار پرداخت.