کفش ملی ایران بر پای روسها

در سال 1342 تعداد ماشین آلات کارخانه به بیش از 500 دستگاه رسید و ارزش آن ها معادل 40 ملیون ریال بود. کارخانه کفش ملی در هر 24 ساعت تقریبا 24 هزار جفت کفش تولید می کرد و سطح تولید روزانه ی آن حدود 12هزار جفت از انواع کفش های مختلف و متنوع بود.در سال 1342 مساحت کل کارخانه به 25 هزار مترمربع ارتقا پیدا کرده بود که از این قسمت مساحت 15 هزار مترمربع به ساختمان های یک طبقه و دو طبقه و کارگاه ها و سرویس های عمومی و تاسیسات و انبارها اختصاص داده شده بود.تعداد کارگران مشغول به کار در این کارخانه کفش در آن سال 755 نفر بودند و 180 نفر کارمند فعالیت داشتند علاوه بر این 45 نفر سرپست و 22 نفر سرکارگر و 6 نفر متخصص خارجی مشغول به کار بودند. کم کم و به مرور زمان گنجایش کارخانه مهرآباد زیاد شد به شیوه ای که روزانه 12 زار و 500 جفت کفش در این کارخانه توسط 2500 کارگر تولید می شد.

این شرکت کفشهای تنیس کف تخت و سبک را تولید میکرد. هماکنون برخی تولیدکنندگان کفش در کشور محصولات خود را با نشان کفش ملی از طریق فروشگاههای کفش ملی به فروش میرسانند. بازنشستگان و فعالان رسانه ای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده است که کارخانه ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید کشور نقش بسزایی داشت، الان به گونه ای شده است که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند؛ در صورتی که با نشان تجاری (برند) مشهور این شرکت می توانست در حوزه بین الملل دارای شعبات متعدد باشد. متراژ این زمین ۴۱۰ هزار متر مربع بوده که در حال حاضر هیچ گونه تولیدی در آن وجود ندارد! با توجه به تجدید ارزیابی صنایع بسته بندیه ایران که در کیلومتر ۹ جاده فتح قرار دارد را ملاک قرار دهیم، در حال حاضر ارزش تقریبی هر متر مربع این زمین ۳.۵ میلیون تومان و در نهایت رقم کل ارزش آن حدود ۱۴۳۵ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: به هر حال خیلی خوشحال هستم افرادی اینجا مسئولیت دارند که توانایی رساندن کفش ملی به جایگاه مطلوبش را دارند.از طرفی به اینجا آمدم تا صالحی را که از دوستان من است را ملاقات کنم. به طنز گفتم: من میمانم که کاری ندارم پس رییس میشوم. رحیم ایروانی در 12 بهمن سال 1384 بعداز پایان یک روز کاری ار فانی را وداع گفت. سرانجام پس از سالها تلاش خستگیناپذیر در 12 بهمن 84 در لندن درگذشت. سارا ایروانی، فرزند بهمن ایروانی، از سال ۱۳۹۶ مدیر عامل شرکت اوکاباشی شد. سرویس مد و لباس هنرآنلاین: شرکت کفش ملی ایران یکی از شرکتهای تولیدکننده کفش در ایران است که در سال ۱۳۳۶ توسط محمدرحیم متقی ایروانی تأسیس شد. کفش ملی در سال 1336 توسط محمد رحیم متقی ایروانی، کارآفرین و سرمایه دار ایرانی تاسیس شد. شرکت کفش ملی ایران یکی از شرکتهای تولیدکننده کفش در ایران است که در سال ۱۳۳۶ توسط محمدرحیم متقی ایروانی تأسیس شد .شرکت کفش ملی پس از انقلابم مصادره و به سازمان صنایع ملی منتقل شد.

این نشان را به نامی آشنا در بسیاری از کشورها تبدیل کرده و تامین یکپارچهی کفشهای ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی نیز برگی از قدمهای فرامرزی کفش ملی بود. این شرکت زمانی بیش از ۵۲ کارخانه در صنعت کفش و چرم و بیش از ۴۰۰ فروشگاه زنجیرهای کفش ملی در سطح ایران و بین ۹ تا ۱۱هزار کارگر داشت و تولیدات این شرکت به اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، مجارستان، لهستان، رومانی و حتی اروپای غربی صادر میشدند. محمد رحیم به روایت خودش از شش سالگی در تجارتخانه پدر، کارهای مختلفی مثل جاروب کردن و ارسال نامه انجام میداد و تا آخر عمر همیشه از آن روزها به عنوان یکی از عوامل موفقیت خود نام میبرد. شش تا مسوولیت داریم: امور پرسنلی، فروش، کفشهای چرمی، کفشهای پلاستیکی، کارخانجات لاستیکسازی و مکملها، چرمسازیها و هر کدام از ما مسوولیت یکی از این گروهها را به عهده گرفته است. قیمت های پایه برای تهران متری ۴۱ میلیون، برای مشهد متری ۳۸ میلیون و برای یزد و گرگان به ترتیب متری ۳۱ و ۲۸ میلیون تومان بوده که بطور متوسط قیمت متری ۳۵ میلیون تومان در نظر گرفته میشود!