کفش ملی ایران بر پای روسها

مقتدایی تصریح کرد: زمانی شرکت کفش ملی بیش از ۱۲ هزار نفر را مشغول به کار کرده بود، اما در حال حاضر با توجه به گزارشات موجود، حتی زمین آن نیز فروخته شده و محصولات این شرکت در کارخانجات دیگری تولید شده و تنها برای فروش به فروشگاههای کفش ملی ارسال میشود. بازنشستگان و فعالان رسانهای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده است که کارخانهای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید کشور نقش بسزایی داشت، اکنون حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند. گفتند چه مدت مهلت میخواهید؟ البته باید در نظر گرفت که برای پیشنهاد ارقام جهت برآورد ارزش املاک شرکت از آگهی های مزایده ای که متعلق به اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ بوده، استفاده شده و اگر تورم این مدت نیز محاسبه شود، رقم ۵۰ هزار تومان برای هر سهم این شرکت را میتوان منصفانه دانست. مشتریان ابتدایی این شرکت افراد بزرگسال بوده، ولی در طی زمان با تنوع مدل، مشتریان جوان و کوچک نیز به سبد مشتریان شرکت اضافه شدند.

به طوری که ۱۰ روز قبل از رفتن من که هیات مدیره جدید را معرفی کرده بودند، رییس هیات مدیره که چندین بار با او صحبت شده بود، در جلسه معارفه حاضر نشد و شرکت با بحران دیگری روبهرو شده بود. مثلا سولیوان که اواخر حکومت شاه سفیر آمریکا در ایران شد، قبل از دوره سفارت، زمانی که برای بررسی اولیه به ایران آمده بود یک هفته میهمان ایروانی بود و موقع بازگشت ایروانی گلدانی گرانقیمت به او هدیه داده بود که نامه تشکر سولیوان را بعدا در پرونده شرکت دیدیم. اگر به کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج (ورودی سازه گستر سایپا) بروید، ابرکارخانه ای را مشاهده می کنید که یادگار صنعت قبل از انقلاب است .. دومین دارایی بزرگ کفش ملی، کارخانه آن است که در زمینی به مساحت چهارصد و ده هزار متر مربع، قرار گرفته و بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری دارد.

کفش ملی که امروزه توسطه شرکت سرمایه گذاری ملی (با نماد وملی) هدایت می شود، بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان دارایی دارد. این انبار و سوله نیز بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش بازاری دارد. انبار قبلی کقش ملی بوده و ۲۰۰۰ متر مربع هم سواله دارد. کفش ملی را باید یکی از افتخارات صنعت ایران در قرن بیستم میلادی دانست. باید به رودبار رفت. این حسابرسی احتیاج به زمان دارد و شما باید به ما مهلت بدهید. شش تا مسوولیت داریم: امور پرسنلی، فروش، کفشهای چرمی، کفشهای پلاستیکی، کارخانجات لاستیکسازی و مکملها، چرمسازیها و هر کدام از ما مسوولیت یکی از این گروهها را به عهده گرفته است. یعنی حدود یک سوم کل ارزش شرکت کارخانجات آذرآب اراک (با نماد فاذر در بورس). سپس از سال ۱۳۳۰ به تجارت، صادرات و واردات با محوریت واردات کفش به نمایندگی از شرکت باتا (شرکت کفشسازی واقع در چکسلواکی) و صادرات اقلامی مثل کتیرا و مواد روغنی مشغول شد.

رئیس خانه صنعت معدن و اعضاء انجمن کفش قم اظهار داشت: حدودا 300 واحد تولید کفش زیر نظر اتحادیه فعالیت می کنند و همواره تلاش کرده اند محصولات به روز و مورد پسند مشتری را تولید کنند و تنوع محصولات قم متناسب با سلیقه مصرف کنندگان داخلی و خارجی بسیار بالاست و تولیدکنندگان دیگر از نگاه سنتی فاصله گرفته اند و خود را با شرایط بازار وفق دادهاند. دارایی های کفش ملی بسیار زیاد است. قیمت های پایه ای برای فروشگاه های تهران، متری ۴۱ میلیون تومان و برای مشهد، متری ۳۸ میلیون تومان اعلام شده بود. تا کنون چند آگهی مزایده برای فروشگاه های کفش ملی منتشر شده است. سرای ملی یا پاساژ ملی در چهاراه گلوبندک بازار به همراه مغازه های موجود وحجره های بازار بزرگ تهران که در حدود ۴۰۰۰متر مربع متراژ دارند را میتوان دیگر دارایی ارزشمند شرکت دانست.