کفش ملی ایران بر پای روسها

اما مدتی بعد از ورود به آمریکا از دانشگاه انصراف داد و به ایران بازگشت. وضع عجیبی بود. قبل از اعتصابات کارخانه بود. هر کس یک گونی مواد روی دوشش انداخته بود و به سمت کارخانه میدوید تا هر چه زودتر کار شروع شود. مقدار قابل توجهی از مواد اولیه کارخانه از خارج وارد میشد. بنابراین نخی که از وسط این سوزن رد میشد باید مقاومت این درجه حرارت را داشته باشد. فقط انتظار مؤسسه این است که نسبت به تحصیل جدی باشند و تمسک به دین اسلام و حسن اخلاق را پیشه خود سازند. پارک صنعتی کفش ملی نیز انبار شرکتهای خودروسازی است. با استفاده از کد تخفیف کفش ملی انواع کفش روزمره، مجلسی و رسمی، کالج، بوت و نیم بوت، صندل و دمپایی، چکمه، پوتین، واکس و اکسسوری را با قیمت ارزان خرید نمایید. در کارخانه کفش ملی تا سال 1350 انواع مختلفی از کفش مثل کفش ورزشی، کفش برای روزهای بارانی، چکمه، پوتین، دمپایی، کفش کتانی، کفشهای بچهگانه و کفش ایمنی تولید میشد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز -سه شنبه ۲۱ اردیبهشت- مجلس شورای اسلامی، با طرح تحقیق تحقیق و تفحص از «کفش ملی و نحوه مدیریت شرکتها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکتهای (هلدینگ) آتیه صبا» با ۱۳۳ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. در این مجموعه، دو کارخانه «استاندارد» (ادامه رویه کارخانه مهرآباد) و «تاف» (تولید کفشهای صنعتی) قرار داشت که هر کدام دفاتر اداری، رستوران، مهدکودک و نانوایی مستقل خود را داشتند و همچنین ۴۰۰ خانه سازمانی در محیط پارک برای رفاه کارگران ساخته شده بود. در این زمین، نقشه احداث چهارصد خانه سازمانی برای کارگران در نظر گرفته شده بود. عمده مردم آن دوره از گیوه و گالش استفاده میکردند، اما صنعت تولید آنها کاملاً سنتی و دستی بود.

با اتمام دوره دبیرستان در سال ۱۳۲۰، محمدرحیم برای کار راهی شرکت صنعت نفت آبادان شد. برای محمدرحیم ایروانی، تمامی پرسنل یک خانواده واحد بودند و او همواره همانند پدری دلسوز برای رشد و تعالی این خانواده زحمت میکشید. مقتدایی تصریح کرد: زمانی شرکت کفش ملی بیش از ۱۲ هزار نفر را مشغول به کار کرده بود، اما در حال حاضر با توجه به گزارشات موجود، حتی زمین آن نیز فروخته شده و محصولات این شرکت در کارخانجات دیگری تولید شده و تنها برای فروش به فروشگاههای کفش ملی ارسال میشود. بعد از تجربه موفق کفش ملی در مهرآباد جنوبی، دیگر آن مکان پاسخگوی خط تولید کفش ملی نبود و ایروانی به دنبال افتتاح فاز بعدی خود یعنی افتتاح پارک صنعتی ملی افتاد. باشگاه خبرنگاران : وی بعدها زمینی در مهرآباد خرید. وی زمینی به مساحت چهارصدهزار متر خرید و پارک صنعتی کفش ملی فعالیت خود را رسما در اوایل سالهای دهه پنجاه آغاز کرد.

از این رو شرکت کفش ملی تقریباً از بین رفته و نابود شده است. محمدرحیم متقی ایروانی در سالهای فعالیتش از ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷ در تأسیس بیش از ۵۰ شرکت صنعتی و تجاری و بیش از ۲۵ شرکت صنعتی در زمینه تولید انواع کفش مشارکت داشت. ایروانی طی سالهای 1335 تا 1357 بیش از پنجاه شرکت صنعتی و تجاری تأسیس كرد و در زمینه تولید انواع کفش در بیش از 25 شرکت صنعتی با شرکای داخلی و خارجی مشارکت داشت. دکتر کیایی مدیرعامل بانک ملی میگفت کفش ملی چاه ویل است هر چقدر در آن بریزی پر نمیشود. اکنون فروشگاههای کفش ملی به عرضه تولیدات صنایع کوچک و دیگر کارخانهها تبدیل شدهاند. مثلا کفش ملی در چرم مغان ۲۰درصد و در چرم خراسان حدود ۴۰درصد سهیم بود.سرمایهگذاری الوند سهام کارخانه پارچهبافی نخکار و چند شرکت تجاری و خدماتی دیگر را داشت.