کفش ملی؛ شرکتی با داراییهای ۱۰ هزار و ۸۶۵ میلیارد تومانی!

هماکنون برخی تولیدکنندگان کفش در کشور محصولات خود را با نشان کفش ملی از طریق فروشگاههای کفش ملی به فروش میرسانند. «وملی» و دارایی های زیاد شرکت؛ کفش ملی (وملی) دارایی های زیادی دارد که در ۵ دسته تقسیم می شود. کفش ملی که امروزه توسطه شرکت سرمایه گذاری ملی (با نماد وملی) هدایت می شود، بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان دارایی دارد. در داخل این زمین ۲۰۰۰ متر سوله وجود دارد که با قیمت هر متر مربع سال ۴ میلیون تومان، برآورد برای ارزش آن حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است. با توجه به این آمار میتوان گفت ارزش فروشگاههای شرکت حدود ۳۴۵۰ میلیارد تومان است! با در نظر گرفتن متر مربع این پاساژ که نزدیک به ۱۲۰ میلیون تومان است، رقم برآوردی از ارزش این دارایی ها حدود ۴۸۰۰ میلیارد تومانی خواهد بود. ملک اصلی کارخانه که واقع در کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج است را میتوان به عنوان دومین دارایی بزرگ شرکت در نظر گرفت.

قیمت های پایه برای تهران متری ۴۱ میلیون، برای مشهد متری ۳۸ میلیون و برای یزد و گرگان به ترتیب متری ۳۱ و ۲۸ میلیون تومان بوده که بطور متوسط قیمت متری ۳۵ میلیون تومان در نظر گرفته میشود! با توجه به تجدید ارزیابی صنایع بسته بندیه ایران که در کیلومتر ۹ جاده فتح قرار دارد را ملاک قرار دهیم، در حال حاضر ارزش تقریبی هر متر مربع این زمین ۳.۵ میلیون تومان و در نهایت رقم کل ارزش آن حدود ۱۴۳۵ میلیارد تومان است. او گالوش های وارداتی ۱۰ تومنی را توانست با ۴ تومان تولید و عرضه کند. پس از انتقال کامل به شهرک صنعتی جدید، این تحقیقات به صورت تخصصی دنبال شد و توانست به رکن دیگری برای موفقیت کفش ملی تبدیل شود.

۱. کفش ملی، طی گذشت چند سال از آغاز کارش، توانست سرعت تولیدات خود را تا حد زیادی بالا ببرد و به دنبال آن، به فروش و صادرات روزانه 120 هزار جفت کفش پرداخت. به تدریج گنجایش کارخانه مهرآباد زیاد شد؛ به طوری که روزانه دوازدههزاروپانصد جفت کفش در کارخانه کفش ملی توسط دوهزاروپانصد کارگرِ استخدامشده، تولید میشد. افتخار تولید کفش ایران در زمینی به مساحت ۴۰۰ هزار متر مربع، پارک صنعتی کفش ملی در منطقه اسماعیل آباد در دهه چهل شمسی تاسیس شد. دارایی های کفش ملی بسیار زیاد است. اکنون فروشگاه های کفش ملی به عرصه تولیدات صنایع کوچک و دیگر کارخانه ها تبدیل شده است. در ابتدا باید به فروشگاههای شرکت اشاره کرد؛ براساس آمار، این شرکت ۲۸۲ تا فروشگاه باسند مالکیت وبرند کفش ملی دارد که از این تعداد ۲۵۶ فروشگاه فعالیت اقتصادی دارند و ۲۶ فروشگاه بدون فعالیت هستند!

سرای ملی یا پاساژ ملی در چهاراه گلوبندک بازار به همراه مغازه های موجود وحجره های بازار بزرگ تهران که در حدود ۴۰۰۰متر مربع متراژ دارند را میتوان دیگر دارایی ارزشمند شرکت دانست. گالوش های تو سرخ ایرانی با آستر کش باف، هنوز هم در صندوقچه های مادر بزرگ ها یافت می شود. ایروانی بعداز 25 سال مصادره کارخانه با عوض شدن هر مدیر و روی کار آمدن مدیر جدید به او زنگ می زد و این پست را به او تبریک می گفت و او را تشویق می کرد تا شرکت را به خوبی مدیریت کند زیرا او تفکری داشت و می گفت که از این کارخانه هزاران نفر رزق و روزی پیدا می کند و زندگی آن ها وابسته به این شرکت است. با مصادره شدن گروه صنعتی ملی در سال ۵۸، محمدرحیم ایروانی در سال ۱۳۶۰ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. وی افزود: شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ آتیه صبا در زمینههای مختلفی اعم از صنعت و معدن، حمل و نقل، گردشگری و صنایع غذایی فعالیت میکنند که برای مشخص شدن وسعت آن چند نمونه را عنوان میکنم.