موافقت مجلس با طرح تحقیق و تفحص از کفش ملی – ایمنا

هر کس یک گونی مواد روی دوشش انداخته بود و به سمت کارخانه میدوید تا هر چه زودتر کار شروع شود. مثلا شرکت اتافوکو تولیدکننده دمپایی با یک ژاپنی شریک بود. مثلا کفش ملی در چرم مغان ۲۰درصد و در چرم خراسان حدود ۴۰درصد سهیم بود.سرمایهگذاری الوند سهام کارخانه پارچهبافی نخکار و چند شرکت تجاری و خدماتی دیگر را داشت. یک گروه صنعتی ملی داشتیم که در بیشتر شرکتها به نسبتهای متفاوت سهیم بود. به یکی از شرکتهای خارجی گفتیم اگر در مدت دوسال گذشته هم به ماشینآلات و قطعه داده بودید و شرکت کار میکرد تا حالا بخشی از بدهی شما از محل سود فروش ماشینآلات تامین شده بود. عباس مقتدایی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم به عنوان نماینده درخواست کننده این تحقیق و تفحص در تشریح دلایل خود گفت: صندوق بازنشستگی کشوری دارای ۵ هلدینگ میباشد که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش خود قرار داده و یکی از این هلدینگها شرکت آتیه صبا است.

این زیرمجموعهها شامل 50 شرکت صنعتی و تجاری بودند و تنها در زمینه تولید کفش، در بیش از 25 شرکت صنعتی، با شرکای داخلی و خارجی مشارکت میکرد. قبل از انقلاب حدود سی چهل کارمند و مشاور خارجی در شرکتهای کفش ملی کار میکردند. شرکتهای مختلفی از خارج برای کفش ملی جنس میفرستادند. به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز -سه شنبه ۲۱ اردیبهشت- مجلس شورای اسلامی، با طرح تحقیق تحقیق و تفحص از «کفش ملی و نحوه مدیریت شرکتها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکتهای (هلدینگ) آتیه صبا» با ۱۳۳ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدرحیم متقی ایروانی در ۲۱ بهمن ماه سال ۱۲۹۹ در شیراز به دنیا آمد. با اتمام دوره دبیرستان در سال ۱۳۲۰، محمدرحیم برای کار راهی شرکت صنعت نفت آبادان شد. با مصادره شدن گروه صنعتی ملی در سال ۵۸، محمدرحیم ایروانی در سال ۱۳۶۰ ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. تا سال 1337 در ایران کفشهای چرمی تولید نمیشد؛ اما بعد از این سال، به دنبال تأسیس کارخانههای چرم، تولید کفش چرم نیز در کفش ملی آغاز شد. در همین سال، گسترش کارخانههای کفش ملی با ساخت و ساز در کیلومتر ۱۸ جاده قدیم کرج آغاز شد. ۸. کفش ملی، انواع کفش مردانه، زنانه، بچهگانه، کفش ایمنی، وسایل جانبی و محصولات حراجی را به فروش میرساند. آنها را براساس توان و استعدادشان به کار گرفته بودند. این در حالی است که این مجموعهها میخواهند منافع بازنشستگان را تأمین کنند.

در ادامه «عباس مقتدایی خوراسگانی» نماینده مردم اصفهان در این باره گفت: صنایع غذایی، انرژی، و ساختمانی از جمله هلدینگها آتیه صبا است و این شرکت در زمینه صنعت و معدن، حمل و نقل، گردشگری و صنایع غذایی نیز فعالیت دارد. شاید در قسمتهای دیگر این قدر دقت نشده بود، ولی در امور مالی این محکمکاری صورت گرفته بود. او چون خوشخط بود و دستی هم در نویسندگی داشت، چند عنوان کتاب ترجمه و تألیف کرد. ماشینآلات زیرنظر چند نفر از بلوک شرق اداره میشد.این افراد سمت مشاور و بعضی هم مسوولیت اجرایی داشتند، ولی از نظر علمی و تخصصی سطح بالا بودند. همچنین این شرکت دارای ۵۰ هتل ۳ یا ۴ ستاره در سطح کشور است که در سال ۹۶ و در دورانی که کرونا وجود نداشت، ۳ میلیارد تومان ضرر ده بوده اند. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس درباره محورهای تحقیق و تفحص اظهار داشت: بازنشستگان کشور از اقشار مهمی هستند که در مباحث مختلف مورد بی توجهی قرار گرفتند که با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است.