مجلس با تحقیق و تفحص از کفش ملی موافقت کرد – ایرنا

او در یکی از زمینهایی که خریده بود، مسجدی را نیز احداث کرد. حتی برای بهرهوری بهتر، او به اجبار زمانی را برای استراحت و خواب کارگران بین شیفتهای کاری در نظر گرفت. ۷. در دهههای 1340 و 1350، چندین شرکت، که در زمینههای تخصصی چرم، کفش، توزیع و فروش محصولات بودند، همگی زیر چتر گروه صنعتی ملی، کار خود را آغاز کردند. جالب است بدانید که رحیم ایروانی در سال 1343 شرکتی به نام شرکت کانون مشاوره اقتصادی را به منظور تربیت و پرورش 22 کودک دو ماهه تا دو ساله تأسیس کرد تا در آینده این کودکان از مدیران بنگاههای صنعتی او بشوند. کفش ملی ایران یکی از شرکتهای تولیدکننده کفش در ایران است که توسط محمد رحیم متقی ایروانی تاسیس شد.

او بعد از بازگشت به ایران، با الهام از اقدام محمد امینالضرب (پدر صنعت برق ایران) بههمراه تعدادی از تجار شیراز دستگاه تولید برق خریداری کرد و «کارخانه برق فسا» را به راه انداخت. از سال 47 به بعد در کنار تولید کفش، محصولاتی مثل جوراب، توید، آستر و بندِ کفش و مواردی دیگر اقدام نمود. بعد از مدتی بازار شیراز را برای اهدافش بسیار کوچک دید و بههمین دلیل در اواخر سال ۱۳۲۹ به تهران مهاجرت کرد. میخواستند این مبلغ را به تدریج به ما پرداخت کنند که گفتیم مبلغ کوچک صرف هزینه جاری میشود، در حالی که ما میخواهیم گشایش اعتبار کنیم و گامی به جلو برداریم. شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا که مدیریت شرکتهای مختلفی همچون کفش ملی را برعهده دارد، در خصوص مدیریت سایر شرکتها نیز عملکرد مطلوبی نداشته است و ضرورت دارد عملکرد این هلدینگ که دارایی بازنشستگان در اختیارش میباشد، مورد بررسی ویژه و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا مسئولیت بخشی از اموال مهم بازنشستگان کشور را در اختیار دارد. گروه صنعتی ملی از اولین شرکتهای ایران بود که برای تمامی نیازهای خود از مواد اولیه تا صادرات و واردات و بازاریابی شرکتهای مستقلی داشت. به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز -سه شنبه ۲۱ اردیبهشت- مجلس شورای اسلامی، با طرح تحقیق تحقیق و تفحص از «کفش ملی و نحوه مدیریت شرکتها و اموال بازنشستگان در مجموعه شرکتهای (هلدینگ) آتیه صبا» با ۱۳۳ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. در این زمان، رقبای عمده کفش ملی، کفشهای وارداتی بودند که از چکسلواکی وارد میشدند. با وقوع انقلاب اسلامی، ایروانی این کودکان را که آن زمان چهارده تا شانزده ساله بودند، با خود به خارج از کشور برد.

در سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۶ مشارکت با شرکت ولکو بههم خورد و شرکت ملی به صورت مستقل کار خود را ادامه داد. عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم ادامه داد: یکی از مجموعههای زیر نظر هلدینگ آتیه صبا، هواپیمایی آسمان است. عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم ادامه داد: بر اساس گزارشات موجود در هیئت مدیره هلدینگ آتیه صبا از جانب وزارت صمت، عزل و نصبهایی صورت گرفته است. ایروانی علاوه بر تأسیس فروشگاه کفش ملی در سراسر کشور و یکسانسازی قیمتها در فروشگاههای کفش ملی، توانست به کشورهای اروپای شرقی و شوروی نیز کفش صادر کند. رشد و پیشرفت این گروه صنعتی تا حدی بود که در مدتی کوتاه تبدیل به بزرگترین تولیدکننده کفش ماشینی در خاورمیانه شد و حالا محصولات این شرکت، علاوه بر بازار داخلی به نقاط مختلف دنیا صادر میشد.