ظهور و بروز تکنولوژی های جدید در صنعت مد و پوشاک – روزمرگی کدرها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، زود یا دیر، کرونا قدرت اثرگذاری وسیع خود را از دست خواهد داد و تمام صنوف و مشاغل پرخطر از جمله صنعت فشن (Fashion) و تمام زیرمجموعههای آن شامل صنعت زیبایی (Beauty)، آرایشگری (Beauty Salons)، مراقبت و بهداشت (Health Care) فعالیت خود را از سر خواهند گرفت. او، بهرهگیری از تجربیات سایر کشورها ازجمله ترکیه که توانست با توسعه صنعت پوشاک خود در جهان، شناخته شود را بهعنوان یک راهکار پیشنهاد داد و گفت: امروز تعدادی از شرکتهای ایرانی از استادان ترکیه استفاده میکنند و به شیوه استادکاری، سطح تولیدات خود را بالا بردهاند. تقاضا برای تغییر و همراهی با مد، رو به افزایش است و به همین دلیل مصرف تولیدات ارزان قیمت با کیفیت پایین یا به اصطلاح «فَست فشن» رو به رشد است.

مسلمانان در روسیه بزرگترین گروهی هستند که لباسهای ظاهریشان با قوانین دینی آنها در ارتباط مستقیم است و به دلیل افزایش جمعیت روز افزون مسلمانان، بازار پوشاک اسلامی در این کشور رو به رشد است. این روزها تعداد بوتیک ها و فروشگاه های مد و پوشاک در کشور بسیار بیشتر از قبل شده است و کسب و کارها با اضافه کردن امکان خرید غیر حضوری و آنلاین، در مجموع مشتریان خود را افزایش داده اند. رویکرد هر چه بیشتر بهتر «کوکو شانل» (COCO Chanel)، که از طراحان معروف دنیای مد و لباس است، هنوز هم در دنیای فشن کاربرد دارد. براساس این گزارش، «معصومه پاشایی بهرام» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با حضور در این نشست ضمن اعلام آمادگی برای حضور در کارگروه صنعت مد و لباس و پیگیری مطالبات این بخش، ظرفیت و توان تولیدی کشور را در حوزه پوشاک بسیار بالا دانست و گفت: نسبت به صنایع کوچک و متوسط که بالاترین سطح اشتغال کشور را به خود اختصاص میدهند، غفلت شده و بیشتر صنایع پوشاک ایران در قالب تشکل فعالیت دارند و مورد بیمهری قرار گرفتهاند.

فشار کرونا بر صنعت مد آسیا/ آیا لباس گران میشود؟ در ادامه جلسه مریم پورشهابی دبیر کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد نیز با بیان اینکه صنعت پوشاک از نظر رقابت پذیری مزیت های فراوانی دارد گفت: برگزاری رویدادهای نمایشگاهی نیز می تواند منعکس کننده توانمندی کشور در این حوزه باشد. سایه سنگین مالکیت فکری بر سر مد و لباس / کپیکاران، صنعت پوشاک را به تاراج بردهاند؟ به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «راهنمای مشاغل: هنر – صنعت پوشاک» نوشته کارول بروان و ترجمه منصوره نیکوکار، توسط نشر جمال هنر چاپ و به مخاطبان عرضه شده است. در هنر طراحی لباس(طبق مد و نیاز جامعه) رنگ ها، پارچه ها، طرح ها و نقوش تغییر می کنند.

در این مرحله از صنعت مد و پوشاک، پارچه ها با طیف وسیعی از رنگ ها، چاپ ها و بافت ها تولید می شوند. علاقه صنعت مد به مد پایدار یا سبز(مد اکولوژی)، باعث شد که تولید پارچه های سازگار با محیط زیست، مانند کنف، رونق پیدا کند؛ از طرفی، پارچه هایی با الیاف مصنوعی نیز تولید شد که حاصل تکنولوژی های پیشرفته با خصوصیات منحصر به فرد بود؛ از جمله این خصوصیات عبارت اند از: رطوبت زدایی، مقاوم در برابر نفوذ و ماندگاری لکه ها، مقاوم و محافظ در برابر آتش و مقاوم و محافظ در برابر سلاح. نشست خبری اولین نمایشگاه بین المللی و تخصصی زنجیره ارزش پوشاک، طراحی، مد، لباس و صنایع وابسته (تهران مدکس) با حضور ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، رئوف قادری رییس مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب، ابراهیم درستی نماینده وزارت صمت در اتاق اصناف ایران، کامبیز معتمد وزیری رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان و دبیر هیأت عالی نظارت ، مرتضی هاشمی معاون صنوف توليدي و امور نمايشگاهي اتاق ايران، افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صمت و مریم پورشهابی دبیر کارگروه مد و لباس وزارت ارشاد در محل اتاق اصناف ایران با حضور جمعی از اصحاب رسانه و فعالان حوزه طراحی و تولید برگزار شد.