صنعت مد و پوشاک در جهان

زمانی که طراح بهطور کامل از تناسب و هماهنگی پارچهها راضی باشد با یک طراح الگو حرفهای مشورت میکند تا طرح اولیه را روی کاغذ یا از طریق نرمافزارهای کامپیوتری کامل کند. به هنرمندان عرصه پوشاک که با طرحهای ابداعیشان تأثیر بهسزایی در صنعت مد در یک دوره خاص زمانی بگذارند، «طراح لباس» گفته میشود. با این وجود زمانی که یک مد تبدیل به ترند می شود فرصتی پیش می آید تا افرادی که دغدغهی مد دارند بتوانند خود را با جامعه مد انطباق دهند. در این دوره نوع پوشش مرد های آمریکایی تا حدودی شکل غیر رسمی به خود گرفت که سلیقه راحت پسند و جوان آن ها را نشان می داد و تقریبا تمام افراد در قرن بیستم به سبک جوانان لباس خود را انتخاب می کردند. و پس از آن انقلاب های هنر Deco آغاز شد و در بسیاری کشور های آن دوره رواج یافت و کلاه های بدون لبه و کلاه های نمدی ساده و پارچه های زیبای توری و نازک در دهه 1910 وارد مد و پوشاک شدند و از تحولات دیگر شوی لباس زنانه بود که در این دهه برای اولین بار برگزار شد.

قبل از آغاز به کار اولین خانه طراحی لباس در پاریس، خیاط هایی بودند که لباس هایی را طراحی کرده دوخته و به مشتری تحویل می دادند این افراد در ابداع مد نیز تاثیر داشتند به همین سبب خانه مد و طراحی آن ها را استخدام کرد. رئیس اتحادیه پوشاک تهران بر لزوم همراهی اتحادیهها و اصناف با جامعه طراحان و دانشگاهی فعال در حوزه مد و لباس کشور تاکید کرد و گفت: بخشی از آثار برگزیده نهمین جشنواره مد و لباس فجر به تولید انبوه می رسد. البته به یاد داشته باشید که این سبک الگوسازی، بیشتر برای تولید انبوه است و در تولیدی مزون و سفارشی، همچنان از الگوسازی های دستی که بسیار متناسب با اندام شخص مورد نظر است، استفاده می شود.

این موارد شامل مواردی چون جین ماری از مدهای راب ، دم نهنگ ، لنگه شلوار جین ، شلوار جین با برش ، تانک تاپس ، شلوار جین پاره شده ، جوراب شلواری ، شلوار باری ، کمربندهای سفید ، کاپشن های بریده شده ، کاپری ، لباس های نوزادی ، بوو شیک و کروک بود . در ادامه طرح های بسیاری توسط آنان ارائه می شد که در صورت تایید مشتری برای دوخت آماده می شدند به هاینصورت طراحی لباس به عنوان یک شاخه اقتصادی شناخته شد. در این دهه طراحی سبک های فمینیستی شروع شد و لباس های زنانه از مدل های خشن مردانه به لباس های مناسب مردانه تبدیل شدند. پیراهن های بافتنی و شلوار گلف که یک شلوار کوتاه بود از لباس های رایج این دوره بودند و کت های دنباله دار و لباس هایی از این قبیل دیگر مورد استفاده نبودند.

در این دوره تناسب اندام و لاغری بسیار مورد توجه قرار گرفت و لباس ورزشی وارد مد و پوشاک شد. در این مدل لباس های زنانه بالاتنه با یک حاشیه از پایین تنه جدا میشد و لباس های شب جذب و تنگ در این دوره به مد پوشاک آن دوره اضافه شدند. فاصله بین دو جنگ جهانی در واقع دوره طلایی مد لباس های فرانسوی محسوب می شوند. طی دهه ۱۹۴۰ پاریسی ها اجازه دادند تا آمریکایی ها از طراحان منحصر به فردشان استفاده کنند و در طی جنگ جهانی لباس های شب شبیه لباس کار مردان و بسیار ساده بودند. پاریس پس از جنگ به مرکز جهانی مد تبدیل شد. در این دهه موهای بلند برای خانم ها و آقایان مد شد و لباس های تنگ نیز محبوب شدند. در این دوره ماشین ها جای کالسکه ها را گرفته و اشراف تاج ها را کنار گذاشته و مشابه هنرپیشگان لباس پوشیدند.