ترند و مد چیست؟

وی افزود: در مرحله اول ایدهی افراد توسط تیم ارزیابی بررسی و نیازهای ایده مشخص میشود این امر دو فایده مهم دارد و آن اینکه در مرحله نخست ایده پرداز هزینه سنگین پرداخت نمیکند و در مرحله دوم به بهترین نحو آن محصول به فروش میرسد. چنین عملی باعث میشود که از سایر قابلیتهای آن مانند شیوهی خودبیانگریاش و تفسیری که در مقیاس جهانی یا در گذر زمان ایجاد میکند چشم پوشی کنیم. واژه ی مد که در واقع از زبان فرانسه گرفته شده است و در زبان انگلیسی در قالب واژه ی فشن به کار می رود اصطلاح کلی در زمینه هنر طراحی پوشاک است که تحت تأثیر اوضاع فرهنگی و اجتماعی جامعه در یک دوره زمانی مشخص انجام میپذیرد. به هنرمندان عرصه پوشاک که با طرحهای ابداعیشان تأثیر بهسزایی در صنعت مد در یک دوره خاص زمانی بگذارند، «طراح مد و لباس» گفته میشود.

در همان دوره بود که بسیاری از مزونهای لباس (خانههای مد) شروع به استخدام هنرمندان و نقاشها کردند تا طرح لباسها را بکشند. این فناوری نوین که ECHO LOOK نام دارد، عکس ­های تمام قد و فیلم­های کوتاهی را از کاربر در زوایای مختلف گرفته و بر اساس اطلاعاتی که دریافت می­کند، به تحلیل داده پرداخته و الگوهایی برای طراحی مد و لباس به افراد می­دهد. پیش از تشکیل اولین خانه طراحی لباس در پاریس، ابداع مد به وسیله افراد ناشناخته انجام میگرفت.خیاط هایی که خود لباسی را طراحی کرده و پس از دوخت کامل، آن را به مشتری تحویل میداند.رفته رفته خانه های طراحی این افراد را به استخدام خود درآوردند و شروع به عرضه طرح های مختلف زیادی کردند که در صورت جلب نظر مشتریان برای دو خت تایید میشد و این موضوع باعث شد طراحی لباس به عنوان یک شاخه اقتصادی جدید شناخته شود. این امر سطح ارتباط میان برندها و مخاطب هدف در صنعت مد و پوشاک را به خوبی نشان می دهد.

مد، صنعت پیچیدهای است که شامل صنایع کوچکتری مانند فرآوردههای پوشاک و تأمین کالا، پارچه، مواد خام، رنگ، تولید، حمل و نقل، فروش، عرضه و تقاضا و نهایتاً دوریختن آنها میشود.مد به صورت فصلی و در بعضی برندها به صورت هفتگی تغییر میکند. قبل از اواسط قرن نوزدهم، در بحث مد و پوشاک، بیشتر لباس ها به صورت سفارشی ساخته می شد. پوشاک آمادهready-to-wear و به فرانسه prêt-à-porte لباسهای ماشینی مرز بین دوخت سفارشی و تولید انبوه هستند، این لباسها برای مشتریهای مخصوص دوخته نشدهاند اما دقت زیادی در انتخاب و برش پارچه صورت گرفتهاست و به منظور تضمین انحصار، این لباسها در مقادیر محدود دوخته شدهاند.

وی در خصوص اهداف برگزاری این مراسم گفت: حمایت از صاحبان ایده و حمایت از صاحبان کسب و کار و ایجاد فضای آموزشی برای علاقهمندان به این حوزه از جمله اهداف این برنامه بوده است. در عصر حاضر این صنعت شامل بخش های مختلفی از جمله پوشاک، پاافزار، کیف، لوازم آرایشی و اثاث می شود. البته به نظر می­ رسد در سال­ های آتی ظهور قابل توجه فناوری برش لیزری را خواهیم دید. معمولاً در این تیم، فردی به عنوان سرپرست طراحان که بسیار خلاق هست، وجود دارد که نمونه طراحی افراد دیگر تیم را جهت تایید و تصویب و یا تغییر نهایی بررسی میکند.